Gå til hovedinnhold

Nettkamera: Se byggingen av E18 Grenlandsbrua

Nå kan du følge med på byggingen av E18 Grenlandsbrua.

Sist oppdatert: 04. juli 2025 kl. 10.45

Grenlandsbrua har to felt og motorveistandard. I 2021 startet ombyggingen av E18-strekningen mellom Langangen og Rugtvedt, like syd for broen. Den nye veien får fire felt og motorveistandard. For å gjøre dette mulig, må det derfor bygges en ny bro som skal gå parallelt med den eksisterende broen fra 1996, som ble fredet av Riksantikvaren i 2008.

Den nye broen bygges med lik utforming som den eksisterende, og er anlagt på vestsiden av dagens bro. Den får to felt og skal bære den sydgående trafikken på E18. Forarbeidene startet i 2021, mens selve brobyggingen startet i juni 2022.

I løpet av juli er det planlagt å starte heisingen av prefabrikerte bruelementer fra lekter og opp til seilingshøyden på 50 meter. Her skal bruelementene festes med skråstag og sveises fast med brudekket.

HER kan du følge utviklingen av den nye brua. Du kan zoome inn/ut på brua ved å holde nede Ctrl-tasten samtidig som du bruker scrolletasten på datamusen.